Sprowadzenie samochodu z USA jest przedsięwzięciem wymagającym znajomości nie tylko polskiego prawa, ale także mechaniki samochodu. Oprócz opłacenie podatków, ważną kwestią jest zamiana pewnych części i funkcji oraz dostosowanie ich do polskich warunków. O czym warto pamiętać przed konwersją aut z USA? Jakie części podlegają wymianie?
Zakup samochodu z USA – co warto wiedzieć?
Zakupu samochodu z USA można dokonać na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na osobistym przyjeździe i zorganizowaniu transportu auta do kraju. Jest to zdecydowanie mniej popularny sposób ze względu na wysokie koszty podróży. Jednym z częściej wybieranych sposobów jest skorzystanie z pomocy pośrednika, który znajdzie pojazd spełniający wszystkie oczekiwania. Warto również pamiętać, że do kosztów samochodu trzeba dodać inne opłaty, m.in. podatek stanowy – wynosi on od 7% do 9%.
W Polsce natomiast należy opłacić cło i akcyzę, co wiąże się z powiększeniem kosztu o około 10%. W kraju wymagane jest zapłacenie podatku VAT, który jest naliczany nie od kwoty samego samochodu, ale od ceny wraz z cłem i akcyzą. Lista kosztów kończy się na zmianach, które należy dokonać. Co należy zrobić żeby przystosować samochód z USA?
Co ulega zmianie w samochodzie z USA?
Pierwszym etapem jest konwersja aut z USA. Natomiast kolejnym, a nawet najważniejszym zadaniem jest wprowadzenie zmian, dzięki którym samochód pomyślnie przejdzie badania techniczne. Wśród części wymagających wymiany wymienia się:
- Opony – auta w Stanach Zjednoczonych posiadają inny indeks dopuszczalnej prędkości niż w Polsce. Według polskiego ustawodawstwa, nie należy mieć opon z niższym indeksem niż możliwości auta. Jest to zadanie, które może poczekać, ale z pewnością powinno być zrobione.
- Reflektory – pierwszy aspektem, na który warto zwrócić uwagę są właśnie lampy. Samochody produkowane na rynku amerykańskim posiadają symetryczne reflektory, natomiast europejskie pojazdy – asymetryczne. Ponad to tamtejsze samochody mają połączone światła postojowe z kierunkowskazami. W najnowszych modelach istnieje możliwość zmiany.
- Jeśli jednak marka samochodu występuje tylko na ternie USA, konieczna będzie całkowita przeróbka lamp. Ostatnim aspekt związany jest z tylnymi reflektorami. Starsze samochody mogą wciąż posiadać czerwone lampy, podczas gdy w Polsce dopuszczalne są tylko pomarańczowe. Konieczne może okazać się również dołożenie świateł przeciwmgielnych.
- Licznik – w Stanach Zjednoczonych przejazd liczony jest w milach na godzinę. W kraju obowiązuje km/h. Jeśli samochód nie posiada podwójnej nomenklatury, konieczna będzie wymiana licznika.
- Radio – amerykańskie samochody, w większości przypadków dostosowane są tylko do odbierania fal radiowych o parzystej częstotliwości. W takiej sytuacji wystarczy przekodować radio, tak aby odbierało na każdej częstotliwości.
Zmiana wersji językowej
Równie ważnym aspektem jest zmiana języka na polski w samochodach marki Volvo, a także innych. Działanie to jest stosunkowo proste i nie wymaga dodatkowej wizyty u mechanika. Na wyświetlaczu centralnym należy odnaleźć Ustawienia. Następnie należy przejść do systemu, a stamtąd do możliwych wersji językowych. Kolejnym krokiem jest wybranie odpowiedniego języka. Instrukcja ta w wielu modelach jest identyczna. W razie jakichkolwiek komplikacji warto sięgnąć po instrukcję lub powierzyć to zadanie mechanikowi.
Jedną z najlepszych firm oferujących konwersję aut z USA to VolvoPro, której ofertę można znaleźć na stronie http://volvopro.com.pl/konwersja-usa-eu/.