Dziedzin prawa jest bardzo wiele, a najlepsze kancelarie adwokackie świadczą usługi z jego różnych zakresów. W przypadku jakichkolwiek problemów należy wybrać zaufaną kancelarię, w której pracuje doświadczony i wykwalifikowany zespół. Warto omówić jedną z najstarszych dziedzin prawa na świecie – prawo podatkowe – a także dziedzinę regulującą stosunki pomiędzy państwem, osobami prawnymi oraz fizycznymi – prawo gospodarcze. Zagadnienia z obu tych dziedzin są bardzo ważne. Czym się charakteryzują?
Czym jest prawo podatkowe?
Prawo podatkowe jest dziedziną regulującą stosunki między jednostką a państwem, która zajmuje się ogółem przepisów regulujących zasady powstawania, ustalania oraz wygasania zobowiązań podatkowych, a także obowiązkami podatników, płatników i inkasentów poszczególnych podatków. Jednostka, a przede wszystkim podmiot prowadzący działalność gospodarczą, ma obowiązek rozliczać się prawidłowo z państwem ze zobowiązań podatkowych przy jak najmniejszym obciążeniu podatnika.
Prawo podatkowe dzieli się na ogólne i szczegółowe. Ogólne stanowią normy prawne odnoszące się do niemal wszystkich podatków. Kwestie te regulują głównie przepisy Konstytucji i ustaw oraz rozporządzenia. Szczegółowe prawo podatkowe normują z kolei przepisy ustaw odnoszących się do konkretnych podatków.
Ordynacja podatkowa
Najważniejszą ustawą mówiącą o podatkach jest ordynacja podatkowa. To akt prawny, w którym znajdują się regulacje dotyczące prawa podatkowego materialnego, postępowania podatkowego, organów podatkowych i ich właściwości. Określa też normy prawa karnego skarbowego oraz instytucji tajemnicy skarbowej. Cała ordynacja złożona jest z piętnastu działów. Uchylono dział VIIA, który traktował o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami.
Czym jest prawo gospodarcze?
Jak wspomniano wyżej, kolejna dziedzina, czyli prawo gospodarcze, odpowiada za regulowanie więzi między państwem, osobami prawnymi, a także osobami fizycznymi. Dzieli się ona na kilka odłamów, a każda gałąź koncentruje się na innych obszarach dotyczących tego rodzaju prawa. Prawo gospodarcze skupia się przede wszystkim na przedsiębiorcach i działalnościach prowadzonych przez nich. Dobre kancelarie prawne zajmują się prowadzeniem obsługi prawnej przedsiębiorców prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze oraz tych, którzy działają w zakresie spółek kapitałowych czy osobowych.
Podział prawa gospodarczego
Dwie gałęzie prawa gospodarczego dotyczą odpowiednio strefy prywatnej i publicznej.
Prywatne prawo gospodarcze odpowiada za regulację stosunków między jednostkami organizacyjnymi, jak również między organizacją a konsumentem. Określa warunki niezbędne do prowadzenia działalności. Dzięki zdefiniowanym normom i zasadom państwo może kontrolować działanie firm.
Publiczne prawo gospodarcze skupia się tylko na stosunkach między przedsiębiorcami a państwem. Reguły określają, jak powinna być prowadzona działalność i w jaki sposób można ją założyć. Pozwala to na ustalenie stopnia ingerencji państwa w gospodarkę.