Śnieżnobiały uśmiech to główny cel pacjentów odwiedzających gabinety stomatologiczne. Już od dłuższego czasu nie odwiedzamy dentysty wyłącznie po to, aby leczyć próchnicę, lecz także po to, by zadbać o piękną prezencję zębów. Bardzo często decydujemy się skorzystać z zabiegu wybielania, jednak warto pamiętać także o innych, które pomogą pozbyć się nadmiernej ilości osadu, a tym samym bakterii.
Usuwanie kamienia nazębnego i piaskowanie – jak często wykonywać?
Jednym z najpopularniejszych zabiegów higienizacyjnych, który pomaga pozbyć się nagromadzonego osadu jest usuwanie kamienia nazębnego. Jest bezbolesny, a jednocześnie przynosi bardzo dobre efekty. Usuwanie kamienia powinno mieć miejsce przynajmniej raz na pół roku, choć niektórzy pacjenci powinni zgłaszać się na nie nawet co kwartał. Wiele zależy od indywidualnych predyspozycji do odkładania się złogów.
Warto mieć na uwadze, że kamień nazębny utrudnia zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej i może przyczyniać się do rozwoju próchnicy, dlatego należy usuwać go regularnie. Zabiegiem pomocniczym jest piaskowanie zębów, dzięki któremu można pozbyć się zalegających osadów i przebarwień. Czasami już po samym piaskowaniu nasze zęby będą o co najmniej odcień bielsze.
Wybielanie zębów – kiedy warto się na nie zdecydować?
Jeśli po zabiegu piaskowania kolor naszych zębów wciąż pozostawia wiele do życzenia, możemy zdecydować się na zabieg wybielania. Co do zasady, wybielanie zębów może być przeprowadzone wyłącznie u osób, u których nie wiąże się ono z ryzykiem uszkodzenia szkliwa.
Wybielanie zębów, choć pozwala osiągnąć doskonałe efekty w stosunkowo krótkim czasie, nie jest więc rozwiązaniem dla każdego. Oceny dokonuje doświadczony stomatolog, który jednocześnie informuje pacjenta o kosztach związanych z wybielaniem oraz ewentualnym ryzyku, z jakim ten musi się liczyć. Jednocześnie warto pamiętać, że przed wykonaniem zabiegu zęby powinny być całkowicie wyleczone – dzięki temu efekty są znacznie lepsze.
Jak zadbać o śnieżnobiały uśmiech z pomocą dentysty?
Zabiegi profilaktyczne, takie jak usuwanie kamienia, piaskowanie czy fluoryzacja, warto wykonywać przynajmniej raz na pół roku. Dentysta może przeprowadzić je w trakcie wizyty kontrolnej. Warto odwiedzać gabinet stomatologiczny w Warszawie regularnie, dzięki czemu można zachować piękny, a przede wszystkim w pełni zdrowy uśmiech.
Lekarz, w czasie wizyty kontrolnej, sprawdza, czy nie dochodzi do rozwoju próchnicy. Pamiętajmy, że drobne ubytki wymagają zdecydowanie mniejszej ingerencji, niż duże, pomagając tym samym zachować naturalną strukturę zęba. Stomatolog udzieli nam również porad dotyczących tego:
- jak prawidłowo szczotkować zęby,
- jaką szczoteczkę dobrać,
- które produkty spożywać, aby nie doprowadzić do powstania przebarwień,
- które zabiegi profilaktyczne wykonać i co jaki czas.
Domowe metody wybielania – dlaczego są zawodne?
Niektórzy pacjenci chętnie sięgają po domowe metody wybielania zębów, wśród których dużą popularnością cieszy się mycie ich sodą oczyszczoną. Jest to jednak bardzo ryzykowne rozwiązanie, gdyż może przyczynić się do uszkodzenia szkliwa nazębnego. Ważnym jest więc, aby wiedzieć, czy nasze zęby są w stanie, który umożliwia przeprowadzenie takiego zabiegu, a można się o tym dowiedzieć z informacji na stronie https://esthedent.pl/stomatologia/wybielanie-zebow/.
Inne domowe sposoby, takie jak pasty wybielające czy lampy do użytku własnego najczęściej nie przynoszą oczekiwanych efektów, a dodatkowo ich używanie może stanowić spore ryzyko dla osób z ubytkami czy osłabionym szkliwem. Dlatego też, chcąc zadbać o śnieżnobiały uśmiech, najlepiej udać się po poradę do lekarza stomatologa, który dobierze dla nas odpowiednie, a przede wszystkim bezpieczne zabiegi.