Ostatnie dziesięciolecia to dla naszego środowiska bardzo duży, można rzec, trening wytrzymałościowy. Nieekologiczne decyzje wielu osób sprawiają, że pogarsza się jakość powietrza, gwałtownie zmienia klimat oraz wymiera wiele gatunków roślin i zwierząt. Żeby temu zapobiec, coraz więcej gospodarstw domowych, decyduje się na pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych, czego dowodem jest montaż instalacji fotowoltaicznych w wielu domach.
Czym jest fotowoltaika, a kim prosument?
Specyfika paneli fotowoltaicznych opiera się na wytwarzaniu za ich pomocą energii słonecznej, innymi słowy energii odnawialnej. Energia słoneczna jest tutaj przekształcana w energię elektryczną, a sama instalacja fotowoltaiczna składa się między innymi z paneli fotowoltaicznych oraz ogniw fotowoltaicznych. Właściciele domostw, którzy zdecydowali się na montaż instalacji fotowoltaicznych, nie tylko przyczyniają się do ograniczenia szkodliwych substancji, dostających się do atmosfery, ale mają również realny wpływ na ograniczenie wysokości własnych rachunków za energię.
Co ciekawe, osobę, która pozyskuje w ten sposób prąd i także z niego korzysta, określa się mianem prosumenta.
Fotowoltaika w praktyce
Osoby, które do tej pory nie miały styczności z energią odnawialną, mogą poniekąd dziwić się, że może to być takie proste. Jak to zatem wygląda “od środka”?
Jako, że panele słoneczne (fotowoltaiczne) zbudowane są z ogniw fotowoltaicznych, to właśnie te ogniwa przechwytują światło słoneczne, które następnie jest zamieniane najpierw w prąd stały, a dopiero później w prąd zmienny, który już znajdziemy w gniazdkach elektrycznych. Dużym atutem jest tutaj fakt, że nadwyżka energii może być kumulowana i wykorzystana późnej (płynie do sieci elektronicznej), a niedobór może być bezproblemowo uzupełniony i pobrany z ogólnej sieci. Takie panele można umieścić:
- na ziemi;
- na szczycie dachu;
- nad parkingami;
- nad korytarzami zewnętrznymi.
Pełny opis działania paneli fotowoltaicznych, a także potencjalnych oszczędności montażu takiej instalacji bardzo dokładnie opisuje oferta na stronie https://www.eko-sowa.pl/produkty-i-uslugi/fotowoltaika/.
Czy to ma sens?
Oprócz tańszej energii elektrycznej, instalacja fotowoltaiczna umożliwia mieszkańcom ogrzanie wody, a nawet całych mieszkań. Czy rzeczywiście jest to taka opłacalna inwestycja?
Z pewnością, na samym początku nie odczujemy ulgi dla naszych portfeli. Jeżeli jednak po oszacowaniu rocznego zużycia energii w naszym domu, przeliczymy, ile zaoszczędzimy w przeciągu kilku lat, to może się już okazać, że warto. Nie ma, tak naprawdę, jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaka jest opłacalność paneli fotowoltaicznych, ale szacuje się, że jednorazowy koszt inwestycji oscyluje w granicach kilkunastu tysięcy.
Poza tym, istnieje możliwość skorzystania z dotacji i wsparcia rządowego, co znacznie zmniejszy wysokość poniesionych kosztów.
Jakość paneli fotowoltaicznych
Jeżeli zdecydujemy się na montaż paneli fotowoltaicznych, musimy uwagę na ich jakość. Ważną kwestią jest fakt, żeby panele fotowoltaiczne były odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Jeżeli wcześniej nie mieliśmy do czynienia z tą tematyką, zdecydowanie najlepszą opcją będzie skorzystanie z fachowej pomocy. Wiele firm dokonuje ponadto bezpłatnej wyceny, co również znacząco ułatwia sprawę, kiedy nie mamy rozeznania, jak zabrać się do tematu. Mowa tutaj np. o https://www.eko-sowa.pl/, której pracownicy przeprowadzą nas krok po kroku przez wszystkie niejasne etapy oraz pomogą dokonać najrozsądniejszego wyboru.